"Gazeteciler, gördüklerini, düşündüklerini,
bildiklerini samimiyetle yazmalıdır."

Gazi Mustafa Kemal Atatürk
 • DOLAR
  5,8890
  %0,55
 • EURO
  6,5329
  %0,05
 • ALTIN
  294,89
  %0,78
 • BIST
  7,6666
  %0,02
Afrika’da ebola salgını

Afrika’da ebola salgını

Ebola virüsü Kongo’dan Uganda’ya sıçradı. Kongo’da 1400 kişi Ebola salgınından ölmüştü.

Afrika’da Ebola salgını Ağustos ayından beri 1400’e yakın kişinin ölümüne sebep olduğu Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nden Uganda’ya sıçradı.

Uganda Sağlık Bakanlığı, ülkede bu hafta 5 yaşında bir çocuk ile 50 yaşındaki büyükannesinin hastalık nedeniyle hayatını kaybettiğini açıklarken, Uganda hükümeti ülkede en az 6 Ebola vakasından daha şüphelenildiğini belirtti.

Ebola virüsünün yayılmasını önleme çabaları yabancı tıbbi yardımlara kuşkuyla yaklaşan milisler tarafından engelleniyor.

İngiltere’de tıp alanındaki faaliyetleriyle bilinen araştırma kuruluşu Wellcome Trust’ın direktörü Dr. Jeremy Farrar, Orta Afrika’da Ebola vakalarının “gerçekten korkutucu” olduğunu açıkladı. Farrar, salgının 2013-16 yıllarındaki salgından bu yana en kötüsü olduğunu ve duracağına dair bir işaret bulunmadığını söyledi.

2013-16 yılları arasında Batı Afrika’daki Ebola salgınında 11 bin 310 kişi hayatını kaybetmişti. Bu yıl Ağustos ayından bu yana Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde hastalığa yakalanan 2000 kişinin yüzde 70’e yakını yani yaklaşık 1400 kişi hayatını kaybetti.
SALDIRI NEDENİYLE TEDAVİ ASKIYA ALINDI

Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde bu yıl 200 sağlık tesisi saldırıya uğradığı için sağlık çalışanları aşı ve tedavilerini askıya almak zorunda kaldı. Şubat ayında Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) Örgütü salgının çıkış merkezi Butembo ve Katwa kentlerindeki faaliyetlerini durdurmak zorunda kaldı.

Uganda Sağlık Bakanlığı ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO) virüsle temasa açık kişileri belirlemek için acil sağlık ekiplerinin çalışmaya başladığını açıkladı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Benim canim ciğerimim ismi neden yok seyfettin orkun çil camizagili köyünden velihan cil şehit yakınıyım burda şehidin var ama bir sancak bayrak dikilmedi neden boyle oluyor başkanım: Benim oğlum canim cigerim kocum için bir sey yapılmadı sizden
2019-07-03 22:46:44