"Gazeteciler, gördüklerini, düşündüklerini,
bildiklerini samimiyetle yazmalıdır."

Gazi Mustafa Kemal Atatürk
 • DOLAR
  5,8977
  %0,70
 • EURO
  6,5420
  %0,19
 • ALTIN
  295,72
  %1,07
 • BIST
  7,6787
  %0,18
Başkan Ali Alper Çetin Türkeş Manga’yı Ziyaret Etti

Başkan Ali Alper Çetin Türkeş Manga’yı Ziyaret Etti

Kültürel alandaki yazılarıyla okurlarına ışık olan KozanBilgi.Net’in ve Ceyhanca.Com’un değerli yazarlarından Çukurovalılar Derneği Kurucusu ve Onursal Başkanı, DSİ Genel Müdürlüğü Makina İmalat ve Donatım Dairesi Başkan Yardımcısı Makine Yüksek Mühendisi Ali Alper Çetin KozanBilgi.Net ve Ceyhanca.Com Genel Yayın Yönetmeni Türkeş Manga’yı ziyaret etti.

KozanBilgi.Net ve Ceyhanca.Com’un Kozan Gazi Mahallesindeki yayın merkezi Fulya Markette yapmış olduğu ziyaretten dolayı Başkan Çetin’e teşekkür eden Manga, “Sayın Başkanımızı aramızda görmek bizim için büyük onur kendileri Ceyhan ilçemizin yetiştirdiği çok önemli bir isim bu vesile ile hem teşekkür ediyor, hem de mutluluğumu ifa etmek istiyorum” dedi.

Başkan Ali Alper Çetin’de KozanBilgi.Net’in yayın çizgisini ve ciddi yayıncılık anlayışını çok beğendiğini belirtirken KozanBilgi.Net’i her zaman örnek bir site olarak gösterdiğini yeni kurulan Ceyhanca.Com’un da Ceyhan’a örnek olacağını belirterek KozanBilgi.Net ve Ceyhanca.Com Genel Yayın Yönetmeni Türkeş Manga’yı tebrik edip başarılarının devamını diledi.

KozanBilgi.Net ve Ceyhanca.Com Genel Yayın Yönetmeni Türkeş Manga ve Başkan Ali Alper Çetin daha sonra Gaziköy’deki Şehit Seyfettin Orkun Çil Parkını ziyaret ederek bir süre sohbet ettiler.ALİ ALPER ÇETİN KİMDİR?

1955 yılında Ceyhan’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Ceyhan’da tamamladı. 1980 yılında Çukurova Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Makina bölümünü başarı ile bitirerek Makina Mühendisi unvanını aldı. Devlet Lisan Okulu İngilizce bölümünden mezun oldu. Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü “İşletme Yönetimi” dalında Yüksek Lisansını tamamladı. A.Ü Siyasal Bilgiler Fakültesi (SBF) İşletme Yönetimi eğitimi alarak kariyer yaptı.

Memuriyete 1980 yılında Orman Bakanlığı Ankara Merkez Atölyesinde Atölye Şefi olarak başladı. Makina İşletme Şefi iken 1982 yılında DSİ Genel Müdürlüğüne intisap etti. 1983 yılında Isparta da askerlik görevini ifa etti. DSİ Genel Müdürlüğünde Mühendis, Kısım Şefi, Başmühendis, Şube Müdürü, Bölge Müdür Yardımcısı, Daire Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı. Halen DSİ Genel Müdürlüğü Makina, İmalat ve Donatım Dairesi Başkanlığında Daire Başkan Yardımcısı olarak görevini sürdürmektedir.

Birçok konuda mesleği eğitimlere katıldı. Türk Tarımı, Çevre ve Erozyon, Mühendislik Hizmetleri, İçmesuyu, Yerel Yönetimler, Kültür ve Tarih konusunda araştırmalar yaptı. Fransa’ da İçmesuyuekipmanları ve Çelik konusunda teknik incelemelerde bulundu. Avusturya’da İş Makinaları ile ilgili eğitime katıldı.

Mesleki konularda yayımlanmış çok sayıda teknik makaleleri mevcuttur. Kültür Sanat, sosyal, güncel makaleler yazmaya devam etmektedir. Bölge gazetelerinde köşe yazarlığı yaparak birikimini okuyucularla paylaştı. Çukurovalılar Haber Sitesi, Çukurova Lobisi Dergisi, Kırmızılar, Edebiyat Dünyamız, Şahitler Dergisi, TDH Türkçenin Diriliş Hareketi, Adana Kültür Sanat Haber sitelerinde “Araştırmacı” olarak yazarlığa devam etmektedir.

Adana Sivil Toplum kuruluşlarında yöneticilik yaptı. Çukurova’nın (Adana, Mersin, Hatay, Osmaniye) problemleri konusunda projeler geliştirdi, çözüm önerileri getirdi. Çukurova’nın birlik ve beraberliği için büyük katkılar koydu. Sivil Toplumda “ Sivil İnisiyatif” in gelişmesinde etkin rol oynadı.
TMMOB Makine Mühendisleri Odası Ankara Şubesi 11.Dönem (1988-1990) Yönetim Kurulu Sekreteri

TSE Makina Hazırlık Grubunda Raportörlük

TSE Özel Standartlar Hazırlık Grubu Daimi Komite Üyeliği

TSE Ambalaj Özel Daimi Komitesi Üyeliği

TSE Şehir İçi Yollar ve Kavşaklar Özel Daimi Komite Üyeliği

TÜRK KAMUSEN TÜRK ENERJİ-SEN 11 No’ lu Şube Başkanı

TÜRK KAMUSEN TÜRK ENERJİ-SEN Kurucu Üye ve Eğitim Genel Sekreteri

BASK Bağımsız Enerji –Sen Kurucu Üye ve Teşkilatlandırma Genel Sekreteri

Mühendis Odalarında  “Meslekte Birlik ‘’ Kurucusu

KOSGEB Küçük ve Orta Ölçekli Sanayi Geliştirme Başkanlığı Kanunun hazırlanması ve etkin rol. Kuruluş Kanunun hazırlanması ve kuruluşunda öncülük.

SMMH Serbest Mühendislik Hizmetleri Yönetmenliği ve Tüzüğünün hazırlanmasında etkin katkı

Büyükşehir Belediyelerinde ilk Proje-Vize’yi başlatmanın öncüsü

Ceyhan Kültür Yardımlaşma Derneği Kurucu Başkanı (1991-1995)

Gıcık Dergisi ve Makina Bülteni Kurucusu, imtiyaz sahibi

Çukurovalılar Derneği Genel Başkanı (2008-2013)

Çukurovalılar Derneği Onursal Başkanı ( 2013- Halen)

DSİ Yayın Kurulu Üyeliği (2015- Halen )

Çukurova Lobisi Dergisi Kurucusu ve kuruluşundan bu yana (Aylık, Bölgesel süreli-yayın ) imtiyaz sahibi gibi görevleri üstlendi.

Sayın Çetin; Sivil Toplum Kuruluşlarındaki hizmetleri ile Ülkemizin ve bölgemizin problemlerini kamuoyuna taşıyarak çözüm önerileri geliştirdi. KOSGEB-Küçük ve Orta Ölçekli Sanayi Geliştirme Başkanlığının kuruluş kanunun hazırlanması ve kuruluş çalışmalarında çok etkin rol oynadı. SMMH Serbest Mühendislik Müşavirlik Hizmetleri Kanuna büyük katkı koyarak, Türk Sanayine hatırı sayılır önemli hizmetler yaptı. Büyükşehir Belediyelerinde Proje-Vize uygulamasının öncüsü oldu.

Sayın Çetin, İngilizce bilmekte olup, evli 2 çocuk babasıdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Benim canim ciğerimim ismi neden yok seyfettin orkun çil camizagili köyünden velihan cil şehit yakınıyım burda şehidin var ama bir sancak bayrak dikilmedi neden boyle oluyor başkanım: Benim oğlum canim cigerim kocum için bir sey yapılmadı sizden
2019-07-03 22:46:44