"Gazeteciler, gördüklerini, düşündüklerini,
bildiklerini samimiyetle yazmalıdır."

Gazi Mustafa Kemal Atatürk
 • DOLAR
  6,1081
  %0,11
 • EURO
  6,5946
  %0,13
 • ALTIN
  319,82
  %0,67
 • BIST
  7,8807
  %0,22
Ben Büyümek İstemedim ki, Beni Büyüttüler!

Ben Büyümek İstemedim ki, Beni Büyüttüler!

“Hâkim bey, bahçenize diktiğiniz ağacın ilk meyvesini başkasına verir misiniz?”

Bu cümle gözünüze ilk iliştiğinde beyninizde uyanan his ve düşünce neydi?

Tamam… Peki… Bir cümle daha vereyim size…

“Ben yapmasaydım zaten biriyle yaşayacaktı bunu, önce benimle deneyimledi.” dedi, bir baba.

İlk cümlenin ağırlığını şimdi biraz daha idrak edebildik mi?

‘ ‘Kardeşini Doğurmak”

Büşra SANAY’ın  kitabından alıntılanan bu cümleler, bin bir emek harcanarak ortaya çıkarıldı. Kimsenin konuşamadığı ve tabu olan bu gerçeği, adli psikologlarla, doktorlarla, hakimle, öğretmenlerle ve daha bir çok öğrenciyle konuştu. Konu ise ensestti.

Ensest, yakın akraba yani aralarında evlenme yasağı bulunan kişilere veya kişilerce gerçekleştirilen cinsel ilişkidir. Türkiye için ortalama bir rakam ortaya  konulamasa da yapılmış olan araştırmalarda her 10 çocuktan 4 ü baba, abi, amca, dayı.. tarafından cinsel istismara uğruyor.  Yakın akraba veya aile içi ensest vakalarında genelde şunun ortaya çıktığı gözlemlenmiş: Aile içi veya yakın akraba tarafından istismara uğrayan bir kısım mağdur çocukların yaşadıklarından aile içinden birinin haberdar olması; fakat çocuğun konuşturulmaması. Örneğin babanın cinsel istismarına maruz kalan çocuk anne tarafından bu durum fark edildiğinde annenin ”sakın kimseye söyleme eğer biri bunu duyarsa baban hapse girer ve biz ortada kalırız” demesiyle susturulmak zorunda kalıyor. Küçücük çocuk bir de ”bu olaydan birine bahsedersen seni öldürürüm” tehdidiyle karşılaşınca olay halı altına süpürülüyor.

Susmayın…

Böyle bir olayla karşılaştığınız için kendinizi suçlamayın… Siz yanlış bir şey yapmadınız… Bende bunu yapmasaydım böyle olmazdı demeyin… Küçücük bedenlere saldıran hastalıklı zihniyetleri meşrulaştırmayın.. Yarın her şey için çok geç olabilir.

Aileler! Size bu konuda bir çok görev düşüyor. Eğitim önce insanın kendi yuvasında sonra okulda öğretilir. Çocuklarımızı 3 yaşından sonra cinsel kimlik karmaşası yaşamadan önce iyi sevmek ve kötü sevmenin ne olduğunu anlatalım. Çocuğunuza izni olmadan kimsenin  dokunamayacağını öğretelim. Cinsel bir istismar ile karşı karşıya kaldıysa onlara susmasını değil, bu durumu sizinle paylaşmasını ve gerekenin yapılacağına dair  söz verin.Yutkunmakta zorlanarak bu konuyu işlesem de gerçeklerden kaçamıyoruz. Güzel çocuklar, yıllar sonra büyüdüğünüzde ”ah keşke cezasız kalmasına göz yummasaydım” dememek için beni can kulağı ile dinleyin;

Diyelim 18 yaşından küçüksünüz ve aile içinde baba, dayı, amca, ağabey veya dışarıdan birisi size sarkıntılık etti ya da cinsel herhangi bir istismara uğradınız. Ne yapmanız gerekir?

.Cinsel birleşmeye zorlandı iseniz üstünüzdeki kıyafetleri ve iç çamaşırınızı asla çıkarmayın. Temizlenmek ve üzerinizdeki bu kiri atmak kurtulmak istiyorsunuz ama bunu yapmayın. Üzerinizdeki meni ve sperm örnekleri ceza hukukunda en önemli delildir.

.Hemen bir acil servise, polikliniklere, sağlık ocağına veya sağlık hizmeti veren herhangi bir kuruluşa gidin. Polis veya jandarmaya değil. Acillere gittiğiniz zaman doktor ile görüşüp başınızdan böyle bir olay geçtiğini anlatın. Doktor zaten acillerde bulunan polislere durumu bildirmekle yükümlü olduğundan, Çocuk İzlem Merkezlerinde bulunan savcılar gerekli muayene yapılınca adli işlemleri başlatmak için sizin ifadenize başvuracaktır. Sizde bu sayede direkt polis ya da jandarmaya başvurarak zaman kaybetmemiş olacaksınız.

. Korkmayın ve soğukkanlı olun. Siz yanlış bir şey yapmadınız.

.İlk 72 saat önemlidir ; fakat bu süre geçtikten sonra başvuramazsınız demiyorum. Elbette başvurunuzu vakit kaybetmeden gerçekleştirin. Çünkü anal doku harabiyetleri belli bir süreden sonra yok olurlar. Bu yönüyle adli tıptan gelecek olan sürüntü raporları ceza davanız ve şüpheli/sanık aleyhine  en kuvvetli delillerden sayılacaktır.

.Saldırgana ceza davası kamu adına açılacaktır. Bazı cinsel suçlar şikayete tabi değildir. Soruşturma makamlarının durumdan haberdar olması yeterlidir.

.Atlatılması güç bir durum olduğunu anlamak zor değil. Elbette bu süreç sizi psikolojik olarak yıpratacaktır. Ancak yılmayın! Sonuna kadar mücadelenizi verin. Size bunu yapanların cezasını siz verin. Hak arama özgürlüğünüzü kullanırken endişe etmenize de gerek yok. Devlet kurumları, barolar ve birçok sivil toplum kuruluşu size destek olacaktır. Maddi durumunuz olmasa bile barodan kendinize ücretsiz avukat tayin edilmesini isteyebilirsiniz.

.”Evdekilere ne derim, beni öldürürler” demeyin. Siz hata yapmadınız, esas mağdur sizsiniz! Bu konuda devlet kurumları size gerekli yardımı sağlayacaktır. Yeter ki bu durumdan siz onları haberdar edin. Başınıza böyle bir olayın geldiğini bilsinler.

Ensestlik, pedofili gibi bir hastalık değildir. Ensestlik, cinsel bir sapkınlıktır! Sanık TCK m. 103 yani çocuğun cinsel istismarı suçu kapsamında gerçekleştirdi ise en az 16-18 yılla yargılanmasına ve bu fiili çeşitli zaman dilimlerinde birden fazla kez mağdura yönelik gerçekleştirdi ise  cezanın bir kaç kat artmasına sebebiyet vermiş olur. TCK m. 104  yani reşit olmayanla cinsel ilişki suçunda mağdur olarak 15-18 yaş aralığında iseniz ve cinsel birleşmeye karşı taraf sizi cebir, tehdit, hile kullanmadan razı etti ise  bu suçun 6 aylık şikayet süresinin olduğunu unutmayın. Şayet aranızda evlenme yasağı bulunan kişiler (anne-baba-abi-kardeş-dayı-teyze-hala-yeğen) tarafından bir cinsel istismara uğradıysanız bunun için öngörülmüş bir şikayet süresi yoktur ve cezası 10 yıldan 15 yıla kadardır. Bu kadarla da sınırlı değil sanığa, cezanın infazından sonra koşullu salıverilme durumunda ve denetim süresi içerisinde tıbbi tedavi almak gibi çeşitli yükümlülükler de getirilebiliyor.

Son ve önemle belirtmek isterim ki, siz çocuklar haklarınızı aramazsanız ömür boyu bunun pişmanlığı ile yaşarsınız.  Şunu bilmelisiniz ki tecavüzcü ve tacizciler en çok da mağdurun çekinerek onları şikayet etmeyeceğinden cesaret alarak yaşamaya ve başkalarının canını yakmaya devam ediyorlar. Lütfen kimsenin sesinizi kısmasına müsaade etmeyin!

Gizlilik konusunda endişeniz olmadan, bahsi geçen konu ile ilgili başınızdan geçen olayı anlatabilir, konuşabiliriz. Mail adresim aysnr.atc@outlook.com . Sizi dinlemeyi çok isterim.

Sevgilerimle..

 

Av. Ayşenur ATICI

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Benim canim ciğerimim ismi neden yok seyfettin orkun çil camizagili köyünden velihan cil şehit yakınıyım burda şehidin var ama bir sancak bayrak dikilmedi neden boyle oluyor başkanım: Benim oğlum canim cigerim kocum için bir sey yapılmadı sizden
2019-07-03 22:46:44