"Gazeteciler, gördüklerini, düşündüklerini,
bildiklerini samimiyetle yazmalıdır."

Gazi Mustafa Kemal Atatürk
 • DOLAR
  6,6428
  %0,42
 • EURO
  7,2926
  %-0,02
 • ALTIN
  341,52
  %1,81
 • BIST
  8,2040
  %-0,13
Borçlu İçin Yeni Bir Gelişme

Borçlu İçin Yeni Bir Gelişme

”Borcunu ödemezsen elektiğini keseceğim! Bankamıza olan borcunu ödeyeceksin! O suyu sana bir daha kullandırtmam. Akrabalarını da arar seni rezil ederim!”

Herhangi bir bankaya, elektrik veya su idaresine karşı borçlanmışsınızdır ve bu yüzden telefonunuza böyle bir sms ya da arama gelmiş olabilir.  Gündelik hayatta karşılaştığımız ve kurumsal bazda çalışan bir takım avukat veya yardımcıları kesinleşmiş veya kesinleşmemiş olan borçlarınız için icra tehdidiyle sizin bir an evvel ödeme yapmanızı isteyebiliyor. Yakın bir geçmişte Kişisel Verileri Koruma Kurumu, bu konu hakkında şikayette bulunan bir vatandaşımızın başvurusunu olumlu değerlendirerek, avukata 50.000 TL idari para cezası uygulanmasına karar verdi.

Karar Tarihi:31/05/2019

Karar No: 2019/166

Konu Özeti: İlgili kişiye ait telefon numarasına kendisine ait olmayan içeriğin gönderilmesi ile ilgili kurul kararı

(Kurum kararının tam metnine  bu linkten ulaşılabilir. )  https://kvkk.gov.tr/Icerik/5497/2019-166

Siz değerli okuyucularımıza bu kararı kısaca özetlemek isterim. Şöyle ki; X kişisine bir hukuk bürosu tarafından yeğeninin borcu olduğuna ve ödemesi gerektiğine dair bir sms atılıyor. Kişi bu mesajdan rahatsız olarak Kişisel Verileri Koruma Kurumuna  şikayetçi olarak başvurusunu yapıyor. Veri sorumlusu kişi, mesajın personelinin bir rakam hatasından kaynaklanarak yanlışlıkla atıldığını ve yanlışlığın derhal düzeltildiği noktasında bir savunma öne sürüyor; fakat ilgili kişi böyle bir rakam değişikliği olsa bile yeğeninin telefon numarası ile kendisininkinin karıştırılmasının mümkün olmadığını beyan ediyor. Kurumun incelemesi neticesinde başvuranın haklılığı ortaya şöyle konuluyor:Kişisel Verilerin Korunması Kanunu 12. maddesinin a bendine göre ‘veri sorumlusu (avukat)  kişisel verilerin hukuka aykırı olarak işlenmesini önlemek  için her türlü teknik ve idari tedbirleri almak zorundadır. ‘Bu yükümlülüğe uymayan kişiler ise yine aynı kanunun 18. maddesinin 1. fıkrasının b bendine göre ‘15.000 Türk Lirasından 1.000.000 TL ye kadar idari para cezası alır.’ denmekle veri sorumlusu avukata 50.000 TL idari para cezası veriliyor.

Bunun dışında, Türkiye Barolar Birliği Meslek Kuralları m.31’de, ‘Avukat, hasım tarafın ancak avukatı ile görüşebilir. Hasmın (borçlunun) avukatı yok ise avukatın(alacaklı avukatın) hasımla(borçlu ile) teması zorunlu sınırlar içerisinde kalır. Hasım tarafla her temasından sonra avukat müvekkiline bilgi verir.’ denilmektedir.

Sizin herhangi bir kişiye ya da kuruma borcunuzun olması, bu şekilde icra tehdidi altına sokulmanızı gerektirmez. Alacaklı avukatları borcunuz için icra takibi başlatır ve siz borçlu olarak dilerseniz  icra dairesinden gelen tebligatla yasal süreniz içerisinde itirazlarınızı yaparsınız. İcra-İflas Kanunu ve Tebligat Kanunu hükümlerine göre işlemler yapılır. Onun dışında kanunen herhangi bir geçerliliği olmayan yazılı veya sözlü ihtara itibar edilmemelidir. Ayrıca bu tip sms gönderileri, yazılı ihtarnamaler veya aramalar yasal olmadığı gibi içerisinde suç unsuru da barındırır. Bu yönüyle sizi sürekli arayan veya mesaj atarak tedirgin eden kişiler hakkında savcılığa suç duyurusunda da bulunabilirsiniz.

Faydalı olması dileğiyle.

Ufak bir hatırlatma: Hukuk okur-yazarlığını arttırma amacıyla kaleme alınan ve alınacak olan tüm makale ve içerikler hiçbir şekilde hukuki danışmanlık içermemektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Benim canim ciğerimim ismi neden yok seyfettin orkun çil camizagili köyünden velihan cil şehit yakınıyım burda şehidin var ama bir sancak bayrak dikilmedi neden boyle oluyor başkanım: Benim oğlum canim cigerim kocum için bir sey yapılmadı sizden
2019-07-03 22:46:44