"Gazeteciler, gördüklerini, düşündüklerini,
bildiklerini samimiyetle yazmalıdır."

Gazi Mustafa Kemal Atatürk
 • DOLAR
  6,0586
  %0,07
 • EURO
  6,5692
  %0,12
 • ALTIN
  308,15
  %0,03
 • BIST
  7,9071
  %0,09
Büyüdükçe Küçülen Kurum: “Kozan Devlet Hastanesi…”

Büyüdükçe Küçülen Kurum: “Kozan Devlet Hastanesi…”

Kozan ilçesinde kurulduğu yıllardan bu yana on binlerce hastaya çözüm olan yalnızca Kozan’a değil çevre ilçelere de büyük bir özveriyle hizmet veren Kozan Devlet Hastanesi artık doktor ve hastalar tarafından da tercih edilmeyen bir kurum haline geldi.
Daha önce Kozan Devlet Hastanesiyle ilgili sıkıntıları ve çözüm yollarını defalarca yazdım ve okurlarımla paylaştım. Paylaşımı Sağlık Bakanlığı yetkilileriyle de yaptım. Ama görüyorum ki izne ayrılan, istifa eden doktor ve personeli ile hastalara cevap veremez bir konuma gelen bir hastane görünümünü aldı.

Tarih şeridini şöyle bir geriye doğru çevirdiğimizde hastane binasının ve donanımın yetersiz olmasına rağmen 22 branşta 60 hekimle hastalarına hizmet veren başarılı bir hastane görüyorduk.

Hastanenin daha kapsamlı ve daha kullanışlı yeni bir binaya kavuşturulması için özellikle AK Parti Adana Milletvekili Necdet Ünüvar’ın büyük emekleri oldu ve hastanenin yapılmasında en etkin isim olarak dönemin hastane müdürü Çağlar Çoban’la birlikte el ele vererek Kozan Devlet Hastanesinin yeni binasını Kozan ve bölge halkına kazandırdılar.

O dönemlerde binanın bitişi de bu gün bitecek yarın bitecek diye muamma olmasına rağmen mükemmel bir şekilde tamamlandı. Ve eski hastane yeni hastane binasına taşındı.

İşte bütün sorunlar bundan sonra başladı;

Kozan Devlet Hastanesinde yönetimden meydana gelen aksamalar ve hastane yönetiminin dışarıdan kontrol edildiği söylentileri gerek hastane personeli gerekse hastalar tarafından sürekli tedirginlikle karşılandı.

Adana Milletvekili Tamer Dağlı’nın hastane yönetimindeki bir çok ismi kontrol altında tuttuğu söylentileri hastanede görev yapan doktorların hastane yönetimi ile bağlarının kopmasına yol açtı.

Özellikle Kozan Devlet Hastanesinin başına Baş Hekim Nöroloji Uzmanı Dr. Asuman Seda Bayram’ın getirilmesi ile birlikte doktorların özveri ile muayene yapamadıkları ve hastane yönetimiyle diyaloğlarının koptuğu görüldü.

AK Parti hükümetinin 17 yıl boyunca sürekli övündüğü dile getirdiği sağlık ve hastanelerdeki reformlar yine AK Partili yöneticiler tarafından yok edildi.
14 Aralık 2018 tarihinde Kozan Devlet Hastanesinin “Anne dostu hastane ünvanı” verilmesi programına gazeteci olarak katılmıştım. Başhekimin odasında Kozan Kaymakamı Sayın Şafak Gürçam ve Kozan Basınındaki arkadaşlarımızla birlikte olduğumuz bir ortamda sohbet ederken başımdan geçen ve çok üzüldüğüm bir olayı anlatmıştım.

Bunu okurlarımla da paylaşmak isterim;

Annemi tedavi için götürdüğüm nöroloji uzmanı tomografi filminin çekilmesini istedi. Film için gittiğimiz bölümde sanki bir köy kahvesini andıran görüntüyle karşılaştım. Sıra bekleyen bayanın sırası başka birisiyle yer değiştirilmiş. Bayan oradaki hemşireye bağıra bağıra öyle bir küfür ediyordu ki ben bir erkek olmama rağmen hayatımda böyle bir küfürü ilk defa duydum, çok utandım ve Kozan Devlet Hastanesinde karşılaştığım bu çirkin olay nedeniyle çok üzüldüm.

Aradan bir hafta sonra annemin röntgen sonucunu inceleyecek ve tedavi uygulayacak doktorun Adana’dan artık gelmeyeceği randevu saatinde öğrendim.

Ben annemi bana verilen randevu saatinde Gaziköyden Kozan’a getirdim. Benim gibi hastasını Feke, Saimbeyli gibi farklı ilçelerden getiren birçok hasta geri dönecekti.

Oradaki görevlilere tepki gösterdim ve ben annemin tedavi sonucunu öğrenmeden gitmeyeceğim. Madem Nöroloji doktoru yok çağırın nöroloji uzmanı hastane başhekimini gelsin polikliniği açsın dedim.

Az sonra Kozan Devlet Hastanesi Başhekimi Asuman Hanım polikliniği açtı ve önce ben annemle beraber polikliniğe girip tahlil sonuçlarını öğrenmek istedik.

Dokror hanım bir türlü hastasıyla konsantre olamıyor. Nedenine gelince muayene odasına zırt pırt girip çıkan ve soru soran personel hasta doktor iletişimi koparıyor. Neymiş efendim “Baş hekim hanım sizin odanızdaki bilgisayar usb okumuyor.” Bana ne kardeşim bu muaye sırasında mı sorulur. Sizin hiç hastaya saygınız yok mu”

Benim başımdan geçen bu örnek aslında ufak bir örnek çok daha büyük sıkıntıları vatandaşlarımız ve doktorlarımız ile hastane personeli de zaten yaşıyorlar.

Doktorlara hastane yönetimi tarafından sahip çıkılmadığı, siyasetin ve kayırmacılığın ön plana çıktığı için değerli doktorlarımız görevlerinden bir bir ayrılıyorlar.

Başhekim Yardımcıları Kardiyoloji Uzm. Dr. Sıla Yalçıntaş ve Acil Uzmn. Dr. Mustafa Sencer Seğmen, Radyoloji Uzmanı Dr.Alper Üstün ve Dahiliye Uzmanı Dr. Emin Özkaya’nın istifalarını müteakip karı-koca olan kadın doğum uzmanları Operatör Dr. Ahmet Ferit Dalgacı ve eşi Operatör Dr. Gülşah Dalgacı’nın da tayinlerinin Adana’ya çıkmasıyla birlikte geçici görevle gelen doktorlardan çare aranmaya başladılar.

Kozan Devlet Hastanesi artık eski hastane değil raydan çıkmış durumda. Özellikle AK Parti iktidarının ve insanlarımızın sağlığıyla ilgilenen her kesin elini taşın altına koyarak gerekeni yapmaları ve bölgemizin en büyük hastanelerinden birisi olan Kozan Devlet Hastanesinin onurunun ve itibarının geri verilmesi, görev yapan doktorundan, tüm personeline kadar hastane çalışanlarının gurur duyarak çalışacakları bir sağlık kuruluşu konumuna getirmeleri gerekiyor.

Şu an yönetici ve idareci konumundaki başarısız şahısların son derece olumlu tepkilere rağmen halâ görevlerinden istifa etmeyerek umursamaz vurdum duymaz bir şekilde koltuk seviciliği yapmalarını hayretle takip ediyoruz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Benim canim ciğerimim ismi neden yok seyfettin orkun çil camizagili köyünden velihan cil şehit yakınıyım burda şehidin var ama bir sancak bayrak dikilmedi neden boyle oluyor başkanım: Benim oğlum canim cigerim kocum için bir sey yapılmadı sizden
2019-07-03 22:46:44