"Gazeteciler, gördüklerini, düşündüklerini,
bildiklerini samimiyetle yazmalıdır."

Gazi Mustafa Kemal Atatürk
 • DOLAR
  6,8612
 • EURO
  7,7521
 • ALTIN
  392,22
 • BIST
  1,1249
Ceyhan’ın İklim ve Coğrafyası

Ceyhan’ın İklim ve Coğrafyası

CEYHAN’IN İKLİM VE COĞRAFYASI

İKLİM

Ceyhan’ın iklimi klasik Akdeniz iklimidir. Yazları çok sıcak ve kurak , kışları ise ılıman ve yağışlıdır. Yaz aylarında sıcaklık 45 c dereceyi bulurken, nem ,ise % 90’ı bulur. Sıcaklık kış aylarında ise ortalama 5 C dereceye kadar düşer.

Yörede ortalama yağış 620 mm. İle 900 mm. Arasında değişir. Yağışın çok düşük olduğu dönemlerde kuraklık meydana gelir.Ceyhan’ın mevsim rüzgarları ,değişiklik arz eder. Kış aylarında alçak basınç alanı etkisinde kalan Ceyhan ,kuzeyden güneye inen bir hava akımının etkisindedir. Bu rüzgarlara Poyraz adı verilir.

Yazın, güneyden kuzeye geçen hava akımına ise Lodos denir.

COĞRAFİ KONUM

Ceyhan Adana’nın 43 km. doğusunda Ceyhan Nehri’nin kenarında kurulmuş büyük bir ilçedir. Konum olarak da Çukurova’nın tam ortasındadır. Kuzeyden Kadirli, İmamoğlu, güneyden Yumurtalık ,Dörtyol ,(Hatay’a bağlı), batıdan Yüreğir ve kuzeydoğudan Toprakkale (Osmaniye’ye bağlı ) ilçeleri ile komşudur.




YÜZEY ŞEKİLLERİ

Ceyhan genişçe bir ova üzerine kurulmuş bu ovaya da ismini vermiş bir şehrimizdir. Ceyhan’ın yüzey şekilleri oldukça sadedir. Yüzölçümü 1525 km.2 dir.

Ceyhan sadece geniş taraflarında küçük dağlara rastlanır. Ceyhan’ın kuzeydoğusunda yer yer kalkerli arazilere rastlanır. Eskiden arazinin büyük bir bölümü bataklıkken bu bataklıklar kurutularak tarıma kazandırılmıştır.

BİTKİ ÖRTÜSÜ

Ceyhan’ın bitki örtüsünü makiler oluşturmaktadır. Ceyhan büyük bir ova olduğu için orman alanlar tahrip edilerek tarım alanlarına dönüştürülmüştür. Buna rağmen yer yer çam ormanlarına rastlanır.

Ceyhan’da son yıllarda oluşturulan okaliptus (sıtma ağacı-selvi ) ormanları ise geniş alanlar kaplamaktadır. Yine tarımı geliştirmek için ekilen zeytin, turunçgil ,kavak ekili alanlar da geniş yer kaplamaktadır.

ULAŞIM

Ceyhan , güneyden ve kuzeyden iki önemli yolla çevrilidir.

Avrupa’yı Asya’ya bağlayan E-5 karayolu Ceyhan’dan geçmektedir. Yine Pozantı-Mersin – Gaziantep otoyolu da Ceyhan’ın güneyden geçmektedir.

Ceyhan, Adana hava alanına da 45 km. uzaklıktadır. Deniz ulaşımı için de Yumurtalık ve İskenderun Limanlarına yakındır.

ORMANCILIK

Ceyhan tabi orman bakımından fakirdir. Lakin kerestecilik maksadıyla okaliptüs ve kavak yetiştiriciliği yapılmaktadır. Ceyhan’da kerestecilik ve mobilyacılık gelişme göstermiştir.

Ceyhan’da üretilen orman ürünleri genellikle kereste ve odun olarak tüketilmektedir.

SANAYİ VE TİCARET

Ceyhan sanayi kuruluşu bakımından gelişmiş ilçelerdendir. İlçede özellikle tarıma dayalı sanayi kuruluşları gelişme göstermiştir.

Ceyhan’daki en büyük sanayi kuruluşu BOTAŞ’ tır. BOTAŞ ’ta Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nden ve geçmişte Irak’tan pompalanan petrol işleniyor ve bir bölümü de yumurtalık Limanı aracılığıyla dış tüketime sunuluyor.

CEYTAŞ (Ceyhan Tekstil Sanayi A.Ş.) faaliyet gösterdiği tekstil sektörü, ülkemizde sanayileşmenin önderliğini yapan en yaygın ve en fazla istihdam sağlayan sektörlerden biridir.

Dünyada ve ülkemizde yaşanan ekonomik krize rağmen CEYTAŞ , krizden fazla etkilenmeden çalışmalarını sürdürmektedir.

ÖZMAYA, ülkemizdeki en büyük maya fabrikalarından biri olup, Fransız şirketidir. Şirkete bağlı olarak Amasya ve Ceyhan’da iki ayrı fabrika bulunmaktadır.




ÖZMAYA Fabrikası ilçemiz için önemli bir işçi istihdam alanıdır.

Toros Gübre Fabrikası, 1981 yılında faaliyete geçen Ceyhan tesisleri 330000 ton/yıl gübre üretim kapasiteli olup, ayrıca 660000 ton/yıl torbalama kapasiteli tesislerine ve yılda 1000000 tona varan sıvı ve katı yük yükleme , boşaltma ve depolama tesislerine sahiptir.

Tesislerde yurt içi ihtiyaç için her türden kompoze gübre üretimi yanında, muhtelif gübre ve gübre hammaddeleri ile petrol ürünlerinin transit sevkıyatı yapılarak önemli ölçüde döviz geliri elde edilmektedir.

BOTAŞ, 27 Ağustos 1973 tarihinde Irak ve Türkiye Cumhuriyetleri arasında imzalanan Ham Petrol Boru Hattı , Kerkük’ten başlayarak Akdeniz’de Ceyhan terminalinde son bulmaktadır.

Dünyanın en uzun ve en modern boru hatlarından biri olarak inşaa edilmiş bulunan Irak-Türkiye Boru Hattı, Körfez Savaşı’ndan sonra Irak’a uygulanan ekonomik yaptırım münasebetiyle işlevinde azalma olmuştur.

BOTAŞ, tam kapasite ile çalıştığı dönemlerde ülkemizin döviz merkezlerinden biri iken günümüzde ambargo münasebetiyle gelirde azalma görülmüş bu olumsuzluk ülkemiz ve yöremizi de etkilemiştir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Benim canim ciğerimim ismi neden yok seyfettin orkun çil camizagili köyünden velihan cil şehit yakınıyım burda şehidin var ama bir sancak bayrak dikilmedi neden boyle oluyor başkanım: Benim oğlum canim cigerim kocum için bir sey yapılmadı sizden
2019-07-03 22:46:44