"Gazeteciler, gördüklerini, düşündüklerini,
bildiklerini samimiyetle yazmalıdır."

Gazi Mustafa Kemal Atatürk
 • DOLAR
  6,1116
  %0,32
 • EURO
  6,6241
  %0,18
 • ALTIN
  326,60
  %1,43
 • BIST
  7,9161
  %0,22
CHP’li Sümer Sordu: “Ayçiçek Taban Fiyatı Neden Açıklanmıyor?”

CHP’li Sümer Sordu: “Ayçiçek Taban Fiyatı Neden Açıklanmıyor?”

ANKARA – CHP Adana Milletvekili Orhan Sümer, taban fiyatı açıklanmadığı için tüccarları insafına bırakılan ayçiçek üreticilerinin sorunlarını Meclis’e taşıdı. Sümer, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye Ayçiçek taban fiyatının neden açıklanmadığını sordu.

Adana başta olmak üzere tüm Türkiye’nin sorunlarını sık sık gündeme getiren Sümer, Ayçiçek üreticilerinin de Meclis’teki sesi oldu. Sümer, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na yazılı soru önergesi verdi.

Önergesinde Türkiye’de 795 bin 215 hektarlık bir alanda 2 milyon ton ayçiçeği hasadı yapıldığını belirten Sümer, bu üretimin 195 bin tonunun Adana’da gerçekleştiğini kaydetti.

VERİM DÜŞTÜ

Sümer, son yıllarda büyük bir kriz içinde olan çiftçilerin az masraflı ürün ekimine yöneldiğini belirterek “Ayçiçek ekiminden de çiftçiler yeteri kadar verim alamamışlardır. Ziraat Mühendisleri Odası’nın verilerine göre Adana’da 323 kilo olması gereken dönüm başına ortalama verim bu yıl 160 kiloya kadar düşmüştür” dedi.

Tüm bu olumsuzluklara karşın halen ayçiçeğin kilo taban fiyatı açıklandığını, çiftçilerin tüccarların istediği fiyatlardan ürününü satmak durumunda kaldığını belirten Sümer, Bakan Pakdemirli’ye şu soruları sordu:

-Ayçiçek taban alım fiyatı neden açıklanmamıştır?

-Başta Çukurova olmak üzere ülke genelinde ektiği hemen her üründen zarar eden çiftçilerin zararlarını gidermek için bir çalışmanız var mıdır?

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Benim canim ciğerimim ismi neden yok seyfettin orkun çil camizagili köyünden velihan cil şehit yakınıyım burda şehidin var ama bir sancak bayrak dikilmedi neden boyle oluyor başkanım: Benim oğlum canim cigerim kocum için bir sey yapılmadı sizden
2019-07-03 22:46:44