"Gazeteciler, gördüklerini, düşündüklerini,
bildiklerini samimiyetle yazmalıdır."

Gazi Mustafa Kemal Atatürk
 • DOLAR
  6,6495
  %0,52
 • EURO
  7,2816
  %-0,17
 • ALTIN
  341,04
  %1,67
 • BIST
  8,2173
  %0,03
Kayhan’da Mutlu Sona Yaklaşırken

Kayhan’da Mutlu Sona Yaklaşırken

Yaklaşık 30 yıl önce ilçemiz Kozan’a bağlı Yassıçalı/Kayhan Mahallesinde ömür boyu sürecek bir hikâyenin senaryosu yazıldı.
Bu senaryoda mutlu bir yaşam süren Yassıçalı/Kayhan Mahallesi sakinleri teneffüs ettikleri havadan zehirlenecek, kanserle mücadele edeceklerdi. Üstelik hayvancılık mesleği bitecek tarımda ise ürettikleri ürünler pazarlarda Yassıçalı/Kayhan Mahallesi ürünleri diyerek ambargo yiyecek ve satılmayacaklardı.

Bu senaryoyu hazırlayanlar yöre halkını kaderleriyle baş başa bırakarak büyük bir drama sahnesinin canlandırılmasını sağladılar. Dile kolay tam 30 yıldır zehirlenen, enfeksiyon kapan yöre halkı yıllarca kendilerine uzanacak bir eli umutsuzca bekledi, durdu.

TEMA Vakfı Kozan İlçe Yönetimi oluşturulurken sevgili TEMA’cı arkadaşlarım beni çevre politikaları ve savunuculuk politikası sorumlusu olarak görmek istediler. Bir gazeteci olarak zaten yıllardır dile getirdiğim Yassı Çalı/Kayhan arıtma(ma) sorununu burada da gündeme getirdim ve TEMA yönetimi olarak sesimizi gür bir şekilde çıkarıp yetkililere duyurmak ve çözüm yolu bulmak için girişimlere başlamanın zamanı geldiğini belirttim.

20 Kasım 2018 tarihinde KozanBilgi.Net haber sitesinin yöneticisi olarak Kozan Kent Konseyi ve TEMA Yönetimi ile basınımızın değerli temsilcilerini Kayhan’daki yapacağımız etkinliğe davet ettim.

Köylülerimizde sorunlarını paylaşmak için hazır bulundular. Vatandaşlarımızın yaşadıkları ıstırabı gerek yetkili gerekse yöre halkımızın konuşmalarını içeren bir video haber yaptım. Adana ilimizin değerli milletvekilleriyle paylaştım. Bu konuda sağ olsunlar CHP Adana Milletvekilleri Sayın Ayhan Barut, Sayın Orhan Sümer ve Sayın Müzeyyen Şevkin büyük destek vererek konuyu TBMM’de dile getirdiler.

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Hüseyin Sözlü’den ilgi göstermesini isterdi ama maalesef hiç destek görmedik.
Büyük bir kararlılıkla devam eden destek arayışlarımıza KozanBilgi.Net’in değerli yazarlarından Çukurovalılar Derneği Kurucusu ve Onursal Başkanı, DSİ Genel Müdürlüğü Makina İmalat ve Donatım Dairesi Başkan Yardımcısı Makine Yüksek Mühendisi Ali Alper Çetin Bey çok büyük destek oldular.

5-7 Aralık 2018 tarihinde Afyon Karahisar’da Çevrecilik Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı tarafından düzenlenen, 1. İçme Suyu ve Atık Su sempozyumunda Sayın Ali Alper Çetin’e yapacağı sunumda Kayhanlılarının onulmaz dertlerini paylaşmasını istedim. Sayın başkan büyük bir memmuniyetle kabul ederek düzenlenen konferansta benim yazımı okudu. Artık Kayhan Mahallesi özellikle Çevrecilik Bakanlığı ve Tarım Bakanlığı yetkililerinin de nazarı dikkatlerine sunulmuş oldu.

25 Ocak 2019 tarihinde Kozan Basınıyla kahvaltıda buluşan Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Zeydan Karalar’a arıtma sorununu ilettim ve bu konuda çözüm üretip üretemeyeceklerini sordum. Sayın Karalar büyük bir samimiyetle ilk yapacakları projelerden birisinin bu sorunu çözmek olduğunu belirttiler. Ve Büyükşehir Belediye Başkanı seçilir seçilmez Sayın Karalar’ın dosyasında artık Kayhan Arıtma Tesisi sorunu ve çözümü yer almaya başladı.

Bu ara çok değerli arkadaşım TEMA Vakfı Kozan İlçe Temsilcisi Sayın Derya Deniz Bey’de sosyal medya üzerinde düzenlediği imza kampanyaları ile çalışmalarımıza büyük bir güç kattı.

Şimdi artık şuna yürekten inanıyorum. Kayhan ve Yassıçalı mahallesinde ikamet eden vatandaşlarımızın yanı sıra buradan çıkan pis suyun ulaştığı bütün yaşam alanlarında insanlarımız temiz hava soluyacaklar. Ürettikleri sağlıklı ürünlerle geçimlerini sağlayacaklar. Özellikle Kozan’ın ilerde 250 bin nüfusa cevap vereceğini düşünerek daha büyük ve gerçek arıtma tesisi projesinin çizimini hazırlatarak ön çalışmalara başlatan Sayın Zeydan Karalar buraya yeniden hayat verecek.

Yıllardır soluksuz bir şekilde süren mücadelemde Kayhan/Yassıçalı Mahallesi sakinlerinin sesini her platformda duyurmaya çalışırken bizlere destek olan Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Zeydan Karalar’a, DSİ Genel Müdürlüğü Makina İmalat ve Donatım Dairesi Başkan Yardımcısı Makine Yüksek Mühendisi Ali Alper Çetin’e, değerli milletvekillerimiz Ayhan Barut, Orhan Sümer ve Müzeyyen Şevkin’e, Kozan Kent Konseyi Başkanı Sayın Ömer Faruk Kaymaz’a, TEMA Kozan İlçe Temsilcisi Sayın Derya Deniz’e, Adana Veteriner Hekimler Odası Başkan Yardımcısı Sayın Üzeyir Can’a, ilçemizin değerli basın mensubu arkadaşlarıma, bize inanarak her zaman yanımızda yer alan Kayhan Mahallesi Muhtarı Sayın Levent Göçer’e ve kıymetli mahalle sakinlerine çok teşekkür ediyorum.

Artık çok iyi bilinsin ki; Yassıçalı/Kayhan Mahallesi sakinlerinin de insanca yaşamaya hakları var.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Benim canim ciğerimim ismi neden yok seyfettin orkun çil camizagili köyünden velihan cil şehit yakınıyım burda şehidin var ama bir sancak bayrak dikilmedi neden boyle oluyor başkanım: Benim oğlum canim cigerim kocum için bir sey yapılmadı sizden
2019-07-03 22:46:44