"Gazeteciler, gördüklerini, düşündüklerini,
bildiklerini samimiyetle yazmalıdır."

Gazi Mustafa Kemal Atatürk
 • DOLAR
  6,7768
  %0,33
 • EURO
  7,3898
  %0,33
 • ALTIN
  358,81
  %0,29
 • BIST
  8,3671
  %0,23
Kozan Kent Konseyi Çevre Komisyonu’ndan Ağaç Katliamına Tepki

Kozan Kent Konseyi Çevre Komisyonu’ndan Ağaç Katliamına Tepki

Bilindiği üzere Çanakkale’nin Kirazlı Atikhisar Havzası’nda, Kanadalı altın şirketi tarafından yapılan ağaç katliamı sonucu 200 bine yakın ağaç kesilerek 13 bin dönümlük alan adeta traş edildi ve üzerindeki bitki örtüsü içinde yaşayan milyonlarca canlıyla birlikte yok edildi. Bu büyük çevre katliamını yapanlar madencilik adı altında zehirli siyanürle altın çıkarıp onu da ülkeleri Kanada’ya götürecekler bize ise çölleştirilmiş, zehirli topraklar ve dengesi bozulmuş bir ekosistem bırakacaklardır. Yaşam için vazgeçilmez olan temiz sularımız temiz havamız, doğamız madenler uğruna maalesef günden güne yok edilmektedir. Maden tabi ki çıkarılsın, enerji tabi ki üretilsin. Fakat bunlar yapılırken proğramsız ve hesapsız şekilde yapılarak çevreye zarar verilmeden yada minumum zararar verecek doğa dostu projelerle yapılmalıdır. Vatandaşların sağlığı ve doğal denge gözetilmeden birkaç kişinin kar arzularını karşılamak için milyonların sağlığı tehlikeye atılmadan yapılması gereklidir.

Anayasal tarafından güvenceye alınmış; sağlıklı bir çevrede yaşama hakkımız olan doğal alan sadece bizim yaşadığımız dar çevre değildir. Bu çevre yaşadığımız ülkenin hatta dünyanın her alanıdır. Bu nedenle ülkenin yada dünyanın her neresinde olursa olsun her bireyin her kurumun yapılan çevre katliamlarına karşı söz söyleme eylem yapma hakkı vardır. Büyük önder Atatürk’ün sözü olan “Hattı müdafaa yoktur sathı müdafaa vardır. O satıh vatanın bütünüdür” anlayışıyla yurdun neresinde olursa olsun yapılan doğa katliamlarının, çevreyi kirleten yada insan sağlığına zarar veren her türlü faaliyetin karşısındayız.

Bu manada Çanakkale Kirazlı ‘daki çevre katliamı yapanları ve buna sebep olanları şiddetle kınıyor sorumluların bir an önce hesap vererek bu yanlıştan dönülmesini temenni ediyoruz.

Kozan Kent Konseyi Çevre Komisyonu

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Benim canim ciğerimim ismi neden yok seyfettin orkun çil camizagili köyünden velihan cil şehit yakınıyım burda şehidin var ama bir sancak bayrak dikilmedi neden boyle oluyor başkanım: Benim oğlum canim cigerim kocum için bir sey yapılmadı sizden
2019-07-03 22:46:44