"Gazeteciler, gördüklerini, düşündüklerini,
bildiklerini samimiyetle yazmalıdır."

Gazi Mustafa Kemal Atatürk
 • DOLAR
  6,6304
  %0,23
 • EURO
  7,2871
  %-0,09
 • ALTIN
  338,40
  %0,89
 • BIST
  8,1804
  %-0,42
Ödüllü Film Altın Koza Festivalinde Gösterimde

Ödüllü Film Altın Koza Festivalinde Gösterimde

Yıllar önce yazmıştım öykümü.

Yazarken boğazım düğüm düğüm oluyor, dönem dönem gözyaşlarıma engel olamıyordum.

Öyküm de emekçi bir çocuğun kararlılığını, aileyi koruma bilinciyle elci (ırgat başı) Halil’e meydan okuyuşunu, cılız bir çocuğun, ölgez sokak ışığının altında yansıyan heybetli ve kararlı bakışını, kartal kanadı gibi düşmana savurmaya çalıştığı gövdesini anlatırken, hikayenin içinde yaşıyordum.

Hatta yazdığım bu bölümü okuyucuya ne kadar yansıtırım diye, gece gölgesinde pandomim bile yaptığım olmuştu. Hikaye bittiğinde, bir gün bunu da öykülerim arasına yerleştiririm ve yayınlarım diye dosyama eklemiştim.

İmza günümde Çukurova Belediye Başkanı Soner abi elimdeki hikaye dosyamı görmüş ve okuyabilir miyim? Diye sormuştu.

Okuduktan bir gün sonra beni arayıp, “hikayeden çok etkilendim bacım, bu hikaye film olsa ne güzel olurdu.” demişti. O günden sonra uykularım kaçmıştı. Gece gündüz bu hikayeyi nasıl film yaparım diye düşünüyordum. Para yok, pul yok! Uzun metrajlı bir film milyonlar ederdi. Kısa metraja sığdırmak istesem, hikayenin dokusu bozulur ve istediğimiz duyguyu veremezdim. Orta metraja yakın bir film çeksem ancak konu özetlenebilirdi. Biraz olsun o duyguyu da izleyiciye yansıtabilirdim. Soner abiyi aradım ve abi bu filmi çekmek istiyorum ama benim buna gücüm yetmez dedim. Ben destek olurum dedi. Çok mutlu olmuştum. Çocuklar duymasın dizisinin duayen yönetmeni Raşit Çelikezer ve Yönetmen Fatih Koca ile görüştüm. Sanatçı dostlarımızı aradım. Senaryoyu okuduklarında çok duygulanmışlar, biz bu filmde gönüllü oynamaya geliyoruz demişlerdi.
Başrolü kim oynayacak derdine düşmüştüm. Soner abiyi günlerce rahatsız ettim. Abi sen mahkum yazarı oyna dedim, İmkansız der gibi güldü. İkna etmek zor olsada başardım. Çocuk oyuncular da filmin kilit noktasıydı. Soner abinin ikizleri Deniz ve Devrim’i filmde oynamaları için kaptım. Sağolsun Soner abinin eşi Ayşe hanım çocuklar konusunda bana çok destek oldu. Çünkü kısa sürede çocuk oyuncu bulmamın imkansızlığının farkındaydı.

Deniz’le kısa sürede çalıştım. Oyuncu koçluğu yapmak çok zor olsada Deniz’le uyum içinde çalıştık. Halil’le karşılaşma sahnesindeki kararlı bakışı adeta beni şoke etti. Böyle bir performansı en eğitimli çocuk oyuncu veremezdi. Sette başladım ağlamaya. Başarmıştık. Sarıldım Deniz’e.

O çocuk haliyle kulağıma; iyi bir iş yapıyoruz diye fısıldadı. Sanki karşımda küçük bir adam duruyordu. Kardeşi Devrim zaten tamamdı. Doğuştan oyunculuğa yeteneği vardı.

Film çekimleri için memleketim Kozan’a gittiğimizde herkes büyük destek vermiş, kapılarını bize sonuna kadar açmışlardı.
Film bitmişti.

Öykümü sinemaya kısa özet gibi geçsek de istediğimiz duyguyu yakalamıştık. Artık geri sayım başlamıştı. Filmin galası Çukurova Belediyesinde olacak, halka sunacaktık. Öyle de oldu.

Oldu da nasıl oldu?

İzdiham vardı.

Sevgi seli vardı.

Sevgiyle kucaklaşma vardı.

Gözyaşlarının birbirine karışması vardı.

Bu filmde emek vardı, emekçi vardı.

Bu filmde alınması gereken dersler ve mücadele vardı.

Başarmanın mutluluğunu tüm ekip yaşıyorduk el ele, omuz omuza…

Film İzmir’de en iyi seçkiler arasına girerken, Yaşar Kemal Özgür Film Festivalinden birincilik ödülü aldı.
Hemite dağlarına doğru uzattık ödülümüzü.Büyük usta, destan baba Yaşar Kemal’e doğru…

Bana desteğini esirgemeyen Çukurova Belediyesine ve Çukurova halkına, tüm film ekibine şahsım adına sonsuz teşekkürleri borç bilirim.

Umarım filmdeki başarımı “Mehdi’nin Belikleri” adlı öykü kitabımda da yer alan hikayelerimle yakalarım.

Görüş Günü filminin hikayesi de bu kitapta yer alacak.

Umarım bu öyküler Çukurova gibi efsane olsun. Yeterki insanlar okusun…

Ben hep yazarım, yorulmam, of demem. Her birinizin günümüze taşıdığı öğreti niteliğindeki hayatlarınızı yazarım. Aç kalırım, yek ekmeğe muhtaç olur da yazarım. Yazara en büyük ödüldür yazdıklarının okunması Siz yeter ki okuyun. Ben kalemimin kölesi olmaya hazırım.

Filmin festivalde gösterime girmesine layık gören Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar’a Altın Koza Festivali yönetimine de film ekibimiz ve şahsım adına teşekkür ederim.

Saygılarımla

Ayça Öztorun

Görüş Günü filmi 23 Eylül saat 20:00 da salon 2 de gösterimde olacak.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Benim canim ciğerimim ismi neden yok seyfettin orkun çil camizagili köyünden velihan cil şehit yakınıyım burda şehidin var ama bir sancak bayrak dikilmedi neden boyle oluyor başkanım: Benim oğlum canim cigerim kocum için bir sey yapılmadı sizden
2019-07-03 22:46:44